Złapali i oskórowali psa. Właściciel twierdził, że rana miała zagoić się sama. Pies cierpiał.

Oceń:
12.08.2019 FunZoo.pl Kochamy Psy, Koty i wszystkie inne zwierzęta

Brutalnie go okaleczono. Na grzbiecie miał odsłonięte tkanki mięśniowe. Najpewniej został oskórowany lub poparzony. Właściciel twierdził, że rana miała zagoić się sama.

Odebraliśmy psa drogą interwencji. Po konsultacji z weterynarzem i opatrzeniu dochodzi do siebie w domu tymczasowym - opowiada polsatnews.pl Szymon Chraplewski z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oddział Grzebienisko.

Inspektorzy dostali zgłoszenie o niewielkim, czarnym psie z dużą raną na grzbiecie 2 sierpnia. Natychmiast udali się na miejsce - do gminy Duszniki (woj. wielkopolskie).

- Nie wiadomo, kto go okaleczył. Jedno jest pewne - to typowe zaniedbanie właściciela. Nie podjął żadnych działań, aby ulżyć zwierzęciu w bólu przez 3-4 tygodnie. Mieszkańcy nie dzwonili na policję, gdyż boją się tego człowieka. W rozmowie z nami zaznaczył: "wszyscy mówili, że zdechnie, a jakoś lata". Podobno ten człowiek niejedno zwierzę potraktował już w taki sposób. Być może to on jest winny krzywdzie Skalpela, bo takie nadaliśmy mu imię - mówi w rozmowie z polsatnews.pl Chraplewski.

- Oczywiście były widoczne pchły i ogromna rana. Zlokalizowana jest ona za łopatką i przechodzi od łuków żebrowych przez kręgosłup na druga stronę. Ubytek skóry ma szerokość około 12 cm - opowiada nam lekarz weterynarii Michał Woliński z gabinetu weterynaryjnego Wolvet.

To on jako pierwszy badał psa. Rana była zakażona, weterynarze nie mogli od razu jej zszyć. W tym momencie prowadzona jest antybiotykoterapia, zmieniane są opatrunki. Lekarze aplikują psu maść przyspieszającą gojenie.

- Jeśli w ranie nie będzie drobnoustrojów, to na początku przyszłego tygodnia przystąpimy do jej zszycia - zapowiada weterynarz.

- Jeżeli uda się nam naciągnąć skórę, to kwestia 2 tygodni. Jeśli zaś nie, wtedy rana zagoi się przez proces ziarninowania polegającego na odtworzeniu skóry przez organizm. Trwa on kilka miesięcy, ale to mniej prawdopodobna opcja - zaznacza.

- W gminie Duszniki od początku roku to czwarta sprawa, w której pies został brutalnie zabity lub skrzywdzony. Nie wspominając o kotach, których na ulicach jest mnóstwo. Oczekujemy większych działań od policji oraz gminy w tym temacie - apeluje Chraplewski.

Marian Zaglaniczny z Urzędu Gminy Duszniki wyjaśnia, w jaki sposób odbywa się procedura odbioru przez gminę zwierzęcia.

- W tej sprawie dostałem tylko telefon. Gdy wpłynie oficjalne pismo, niezwłocznie odniesiemy się do niego. Podejmiemy działania zmierzające do wyjaśnienia sytuacji i odebrania takiego psa. Ostateczna decyzja należy do wójta, jednak w przypadkach znęcania się nad zwierzętami zawsze jest ona pozytywna i zwierzę zostaje odebrane - tłumaczy. 

Właściciel psa może również zrzec się do niego praw. Wtedy przechodzą one np. na fundację, która odbierała zwierzę drogą interwencji.

Skalpel to niewielki pies, ma maksymalnie trzy lata.

- Jego uzębienie jest w dobrym stanie. Waży 8 kilogramów - informuje działacz TOZ.

Zwierzę dochodzi do siebie w domu tymczasowym. Czeka go kilka tygodni leczenia, wizyty u weterynarza i dermatologa, zmiany opatrunków co drugi dzień.

- Skalpel będzie socjalizowany. Jest psem zlęknionym i przestraszonym, ale obserwujemy poprawę. Gdy widzi człowieka, merda ogonem. Dajemy mu smaczki, aby oswoić go i dać pewność, że nikt go już nie skrzywdzi. Na początku, przez pierwsze 2 dni, przejawiał agresję w stosunku do nas, ale to było związane z bólem i lękiem - opowiada Chraplewski. 

Możesz pomóc klikając tutaj

dodaj komentarz

zaloguj się, aby dodawać komentarze pod własnym nickiem.

komentarze

Najwyżej ocenione

 • więcej
  Piękne fotki
  więcej
 • więcej
  Mężczyzna obawiał się że pit bull...
  więcej
 • więcej
  Właścicielka przez 8 miesięcy rob...
  więcej
 • więcej
  Kochamy Zwierzaki
  więcej
 • więcej
  Chcieli się pozbyć szczeniaka. Wy...
  więcej
 • więcej
  To co robi ten ocalony lis kiedy...
  więcej
 • więcej
  Matka porzuciła chorego Jelonka....
  więcej
 • więcej
  Pies znalazł porzuconego noworodk...
  więcej
 • więcej
  Potrącił psa i uciekł. Psi przyja...
  więcej

Ciaaaasteczkaaaaa!

FunZoo.pl używa ciasteczek,
które są ulubionym przysmakiem każdego zwierzaka.
Dowiedz się więcej.

x