SZTUCZKI. Jak nauczyć PSA SZTUCZKI „Zdechł Pies” tj. „PIF-PAF”? REWELACJA!

Oceń:
02.09.2014 FunZoo.pl Kochamy Psy, Koty i wszystkie inne zwierzęta

Chcielibyście nauczyć Swojego psa sztuczek? Nie wiecie, jak? Zapoznajcie się z tą instrukcją przygotowaną przez użytkownika blankayork.

Chcielibyście nauczyć Swojego psa sztuczek? Nie wiecie, jak? Zapoznajcie się z tą instrukcją przygotowaną przez użytkownika blankayork.

Ogólne zasady

Będziemy potrzebować wyłącznie psa, trochę czasu, cierpliwości i jakieś przysmaki. Powinno to być coś co pies naprawdę lubi. Mogą to być psie przysmaki, albo np.. kiełbasa pokrojona na małe kawałki. Mój pies bardzo lubi swoją karmę, więc jej używam do tresury.

Pamiętaj, że tresura psa ma być dla ciebie i dla niego zabawą. Jeśli pies wolno się uczy, może to być wina jego mniejszej inteligencji, temperamentu ale także złego tresera. Jeśli masz się denerwować podczas treningu, to lepiej go przełóż na później albo w ogóle zrezygnuj.

Jeśli twój pies podczas treningu zachowuje się jak "wariat". Tzn. biega, szczeka, wykazuje za duże podniecenie i przez to się bardzo wolno uczy - możesz spróbować zmienić nagrodę na gorszą (tzn. na taką która mu aż tak strasznie nie smakuje). Możesz też uczyć go kiedy się przebudzi. Wtedy powinien być spokojniejszy. Możliwe też, że po paru minutach treningu będzie wykazywał większe skupienie.

Jeśli z kolei Twój pies wykazuje za małe zainteresowanie tresurą, spróbuj znaleźć lepszy smakołyk, lub ucz go kiedy jest bardziej głodny.

W którymś momencie treningu (w przypadku mojego psa ok. 20 minut) zauważysz, że staje się nim trochę znudzony. Mniej chętnie wykonuje polecenia, węszy dookoła. To oznacza, że czas zakończyć trening. Następny możesz przeprowadzić po ok. 2 godzinach. Pojedynczy trening może trwać krócej, nawet minutę. Zależy od twoich chęci i czasu.

 

Siad

Jest to podstawowa komenda, najłatwiejsza do nauczenia. Przyda się też przy nauce innych komend. Polecam od niej zacząć. Jeśli twój pies potrafi już siadać na zawołanie, powtórz tylko to z nim i możesz przejść do kolejnego punktu.

Moim psom nauka komendy "siad" zajęła ok. 20 minut. Ale jest to uzależnione od psa i od tresera.

a) Aby nauczyć psa siadać weź w rękę przysmak, a następnie manewruj nim nad nosem psa w taki sposób aby pies sam usiadł. W momencie w którym usiądzie powiedz "siad" i daj psu przysmak. Nie przyciskaj pupy psa do podłogi, rób tak aby usiadł sam, wodząc za przysmakiem. Jeśli nie udaje ci się to na otwartej przestrzeni, zrób to miejscu w którym za psem będzie ściana. Wtedy pies nie będzie się miał jak wycofać i szansa, że sam usiądzie będzie większa.

b) Czynność tą powtórz ok. 6-8 razy, a następnie powiedz do psa, zdecydowanym tonem "siad". Powinien usiąść sam (wtedy oczywiście też daj przysmak). Jeśli nie siada, znów kilka razy powtórz punkt a).

W ten sposób nauczysz psa siadać. Następnie ćwicz z nim tę komendę aby ją utrwalić.

 

Leżeć

Drugą komendą do nauczenia, jest komenda "leżeć". Jeśli twój pies już ją potrafi, przećwicz jeszcze z nim leżenie i możesz ominąć ten punkt.

W przypadku mojego psa, nauczenie tej komendy zajęło mu ok. 30 minut.

Zaciśnij przysmak w dłoni i daj powąchać psu. Następnie trzymaj rękę przy podłodze(możesz też nią przesuwać po podłodze), aż pies się położy. Wtedy powiedz "leżeć" i daj psu przysmak.

Jeśli twój pies, nie chce się położyć mimo usilnych prób manewrowania pięścią z przysmakiem, weź np. krzesło, albo coś na tyle niskiego, że zmusi twojego psa do czołgania i umieść rękę pod tym.

Staraj się nie pomagać psu się kłaść, np. poprzez dociskanie jego ciała z góry. Rób tak aby położył się sam.

Tak jak w w przypadku poprzedniego polecenia, powtórz tę czynność kilka razy, a następnie sprawdź czy pies zareaguje na samą komendę słowną "leżeć". Jeśli nie, to znów powtórz manewry z ręką kilka razy, a potem znów test.

Jeśli reaguje, to oczywiście jak się położy to daj mu przysmak.

Po utrwaleniu polecenia "leżeć" możemy przejść do finalnego punktu.

 

Dead dog, Zdechł pies, Pif-Paf

Jeśli twój pies umie już ładnie siadać i kłaść się na polecenie, czas zacząć naukę umierania ;)

Weź w rękę przysmak. Umieść rękę nad głową psa (tak jak przy nauce komendy siad), aby pies usiadł. Jeśli zajmuje to zbyt długo (powiedzmy więcej niż 10 sekund), przy pierwszych próbach wspomóż się słowną komendą "siad". Następnie ręka z przysmakiem do podłogi (jak przy nauce komendy leżeć). Jeśli pies szybko się nie położy (np. 2-3 razy wstał z pozycji siedzącej, zamiast się położyć) to na początku nauki wspomóż się słowną komendą leżeć.

Kiedy już pies leży, manewruj ręką z przysmakiem obok głowy psa tak aby przewrócił się na bok. Wtedy daj psu przysmak. Przy kolejnej próbie powtórz tą samą sekwencję ruchów. Kiedy pies będzie w finalnej pozycji, zrób "pistolet" palcami i powiedz "bang". Odczekaj chwilkę i daj psu przysmak.

Jeśli chcesz aby pies umierał na plecy (tak jak mój), to manewruj ręką dotąd aż będzie na plecach. Dopiero wtedy pokaż pistolet, mów bang i daj psu przysmak. Kiedy leży spokojnie dalej, daj mu kolejny.

Jeśli pies będzie miał problemy aby załapać, że ma się przewrócić na bok, czy na plecy(po tym jak już leży na podłodze), możesz mu LEKKO pomóc dłonią. Najlepiej na tyle lekko, aby pies nie zauważył, że ktoś mu pomagał i aby myślał, że przewrócił się sam. Niektórzy treserzy pewnie nie podzielają mojego zdania, ale ja uważam, że jest to dopuszczalne i pomocne. Pod warunkiem, że dotyk będzie naprawdę lekki. Np. mój pies po przewróceniu się na plecy, na początku bezwładnie przetaczał się na bok (ponieważ, nie ma kwadratowych pleców :D). Wtedy ja lekko dłonią blokowałem jego nogi, aby pozostał nogami do góry. On praktycznie tego nie zauważał i szybko załapał jak zostać nogami do góry o własnych siłach.

Podobnie jak przy nauce poprzednich komend, kiedy wykonamy ustaloną sekwencję ruchów określoną ilość razy, wodząc psa przysmakiem, powinniśmy spróbować czy zareaguje na sam widok "pistoletu z palców" i komendy "bang". Jeśli nie, to znowu powtarzamy poprzednie czynności.

Na początku nauki, pies prawdopodobnie nie będzie reagował na tę komendę kiedy stoi. Wtedy każemy mu się położyć (komenda leżeć lub wodzenie przysmakiem), a następnie pokazać pistolet i powiedzieć "bang". Wtedy powinno mu być znacznie prościej.

Jeśli będzie już reagował ładnie z pozycji leżącej, następnie rób to samo z pozycji siedzącej. Tzn. powiedz psu "siad". Kiedy usiądzie, pokaż pistolet i powiedz "bang".

Jeśli np. z pozycji leżącej już ładnie reaguje, a z siedzącej nadal nie che. Możesz wspomóc się lekkim manewrem wodzącym w okół nosa, głowy i kierować rękę do podłogi aby podpowiedzieć mu co ma robić(wtedy powiedz jeszcze raz bang i cały czas trzymaj pistolet z palców, aby pamiętał czego od niego oczekujesz). Kiedy już będzie potrafił ładnie umierać z pozycji siedzącej, możesz przejść do tresury z pozycji stojącej (analogicznie).

Aby pies pozostał chwilę martwy, tzn. w bezruchu. Dawaj mu przysmak dopiero jak się przestanie ruszać. Jak leży spokojnie dalej, to po chwili daj mu kolejny.

Jeśli pies zrywa się od razu po wykonaniu sekwencji(tzn. kiedy jest już martwy) to trzymaj przysmak w ręce przy jego nosie, na podłodze, a druga ręką DELIKATNIE go przytrzymaj, aby się nie przetaczał, ani nie siadał. Po chwili powiedz "dobry piesek" i daj przysmak. Jeśli pies usilnie chce się przetoczyć albo wstać, nie trzymaj go na siłę. W ten sposób go niczego nie nauczysz. Po prostu niech wstanie, ale wtedy nie dostanie przysmaku. Powtórz wszystko od początku.

Aby psu było łatwiej się nauczyć, po komendzie "bang", trzymaj pistolet z palców cały czas tak aby go widział,będzie wtedy pamiętał co ma robić dalej. Czasami przy nauce, może być potrzebne powtórzenie "bang" kilka razy. Np. powiesz "bang" pierwszy raz, a on się połozy na brzuchu i nic dalej nie robi. Wtedy (cały czas trzymając "pistolet" aby go widział" mówisz znowu zdecydowanym tonem "bang". Powinien przewrócić się na bok/plecy (w zależności jak go uczymy).

Pamiętaj aby nigdy nie bić swojego psa przy nauce, nawet jeśli kompletnie nie będzie mu wychodziło. Straci do ciebie zaufanie i chęć do nauki.

Mam nadzieję, że ten poradnik okaże się pomocny. Pamiętaj o cierpliwości. Powtarzaj wszystko wiele razy. W końcu na pewno się nauczy :)

Źródło: Wykop

ZOBACZ WIĘCEJ NIESAMOWITYCH HISTORII

Tagi:

dodaj komentarz

zaloguj się, aby dodawać komentarze pod własnym nickiem.

komentarze

Najwyżej ocenione

 • więcej
  Jak w 60 dni pozyskać 500 leadów
  więcej
 • więcej
  Owczarek niemiecki zakochał się w...
  więcej
 • więcej
  Kot chciał przywitać się z psem....
  więcej
 • więcej
  Najlepsze i najśmieszniejsze psy...
  więcej
 • więcej
  Rodzina jechała na urlop. Przyjec...
  więcej
 • więcej
  Tego psa mieli uśpić bo miał świń...
  więcej
 • więcej
  PITBULL i maleńki KOTEK. Para ide...
  więcej
 • więcej
  SZATAŃSKIE zachowanie LABRADORÓW...
  więcej
 • więcej
  Właścicielka przez 8 miesięcy rob...
  więcej

Ciaaaasteczkaaaaa!

FunZoo.pl używa ciasteczek,
które są ulubionym przysmakiem każdego zwierzaka.
Dowiedz się więcej.

x