Zaskakujące fakty KOT w 96% jest Tygrysem. Aż ciężko UWIERZYĆ!

Oceń:
20.02.2015 FunZoo.pl Kochamy Psy, Koty i wszystkie inne zwierzęta

Nigdy pewnie byście nie spodziewali się, że Wasz kot jest 96% tygrysem. Taki wniosek płynie z badań przeprowadzonych przez naukowców.

Nigdy pewnie byście nie spodziewali się, że Wasz kot jest 96% tygrysem. Taki wniosek płynie z badań przeprowadzonych przez naukowców.

W ramach #TydzienWielkichKotow w Nat Geo WILD chcemy Wam przybliżyć nieznane dotąd fakty. Badaczom udało się odczytać sekwencje genomu tygrysów, śnieżnych panter i lwów. Co ciekawe - okazało się, że DNA tygrysów i kotów domowych pokrywa się w 96%. Rozdzielenie linii ewolucyjnej na te dwa gatunki miało miejsce ok. 10,8 milionów lat temu.

Zsekwencjonowanie genomu kotowatych pozwoliło też odkryć geny odpowiedzialne za to, że wielkie kotowate są tak duże i muskularne, gen odpowiedzialny za mięsożerność oraz dwa geny umożliwiające śnieżnym panterom przystosować się do życia w wysokich górach i w warunkach obniżonego poziomu tlenu w powietrzu.

Mapowanie genomów osobników z różnych populacji ma też na celu pomoc we właściwym doborze osobników do odbudowy populacji ginących gatunków kotowatych, unikając chowu wsobnego i rozmnażania osobników zbyt blisko spokrewnionych.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Nature Communications

Oglądaj

Wielkie Koty Atakują, Piątek, 20 lutego o godz. 19:00

#TydzienWielkichKotow codziennie

od 15 lutego o godz. 18:00 w Nat Geo WILD

Tagi:

dodaj komentarz

zaloguj się, aby dodawać komentarze pod własnym nickiem.

komentarze

Najwyżej ocenione

 • więcej
  Piękne fotki
  więcej
 • więcej
  Kochamy Zwierzaki
  więcej
 • więcej
  psy
  więcej

Ciaaaasteczkaaaaa!

FunZoo.pl używa ciasteczek,
które są ulubionym przysmakiem każdego zwierzaka.
Dowiedz się więcej.

x