Szokująca rzeź! Rosjanie wymordują 250 tysięcy reniferów z jednego powodu. Kiedy go poznasz…

Oceń:
04.11.2017 FunZoo.pl Kochamy Psy, Koty i wszystkie inne zwierzęta

Renifery żyjące na Syberii, znanej również jako “koniec świata” mogą brzmieć trochę niczym mityczne stworzenia – znajdują się jednak w bardzo realnym niebezpieczeństwie.

Ponieważ rosyjski rząd uważa, że wybuch epidemii wąglika na tamtym terenie związany był pośrednio z nadmiernym wypasem reniferów, władze Rosji chcą teraz odstrzelić część stad wypasanych na Półwyspie Jamalskim. Obecnie żyje w tym regionie ponad 700 tysięcy reniferów. Jeśli rząd zrealizuje swój plan, 250 tysięcy zwierząt zostanie wówczas zastrzelonych.

Z powodu rekordowo ciepłego lata na Arktyce, zmarzlina stopiła się w tym roku po raz pierwszy od dziesięcioleci, uwalniając w ten sposób zaraźliwe zarodniki zamarzniętego do tej pory wirusa, pochodzącego od 75-letnich zwłok renifera, które do tej pory były zamarznięte. W rezultacie wąglikiem zarazili się i zmarli chłopiec wypasający zwierzęta, cztery psy oraz 2350 reniferów. Wirus może się bowiem przenosić drogą kropelkową, poprzez kontakt ze zwłokami zarażonych zwierząt bądź przez zjedzenie niedogotowane mięsa zwięrzecia, u którego wykryto chorobę.

Oprócz zmniejszenia wypasania reniferów rząd rosyjski wpadł więc na pomysł odstrzału zwierząt, twierdząc, że to zmniejszy potencjalne ryzyko zakażenia wąglikiem, w przypadku ponownego uwolnienia wirusa ze zmarzliny.

"Liczba reniferów hodowanych na półwyspie Jamal jest za duża”, powiedział w wywiadzie dla Siberian Times Nikolai Vlasov, szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji. „Im gęstsza jest populacja tych zwierząt, tym większe ryzyko rozprzestrzeniania choroby i tym wyższy współczynnik zachorowań wśród zwierząt”. Koczownicza ludność półwyspu Jamal zwana Neńcami od wieków zajmowała się hodowlą reniferów. Każdego roku tubylcy zabijają część swoich zwierząt, aby zapewnić sobie jedzenie i odzież – jednak plan władz Rosji zachęca do zabijania o wiele większej liczby reniferów.

Przeprowadzenie tego planu może okazać się zabójcze dla wielowiekowej tradycji tubylców. Plemiona miałyby otrzymać kredyty hipoteczne od rządu, aby móc porzucić dotychczasowe życie i przenieść się do mieszkań. Ich renifery miałyby zostać zamknięte na wydzielonych i ogrodzonych terenach.

Jednak niektórzy uważają, że wszystkie te przedsięwzięcia byłyby jedynie pośrednim rozwiązaniem znacznie poważniejszego, ekologicznego problemu.

„Mogę powiedzieć z całą pewnością, że zamiana otwartych wypasów prowadzonych przez koczowniczą ludność na ogrodzone pastwiska podobne do tych w Finlandii będzie jedynie zamianą jednego zespołu problemów na drugi”, stwierdził w rozmowie z Siberian Times Bruce C. Forbes, badacz i profesor w Centrum Arktycznym na Fińskim Uniwersytecie w Laponii. Forbes od ponad 25 lat zajmuje się badaniem tundry na półwyspie Jamalskim oraz ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w badaniach nad wypasem reniferów w Finlandii.

Kiedy Forbes i jego zespół badaczy przeanalizowali wszystkie dane, odkryli, że odkąd populacja reniferów znacząco wzrosła od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, wegetacja roślin również się poprawiła. Jak więc sugeruje Forbes, „nadmierny wypas” nie może być tutaj głównym problemem.

Istnieje wiele potencjalnych czynników, które mogły przyczynić się do wybuchu epidemii wąglika na tym terenie w ubiegłe lato. Forbes zaznacza, że tereny te są również naturalnym źródłem gazu i przemysł gazowy jest tutaj bardzo rozwinięty.

„Problemem może być tutaj wąglik, zniszczenia roślin, rozwój przemysłu gazowego, zmiany klimatu, albo po prostu kombinacja tych wszystkich czynników”, mówi mężczyzna.

Forbes dodał, że nie jest tajemnicą to, że im więcej ziemi będzie przeznaczone pod infrastrukturę gazową, tym mniej będzie dostępne na użytek pasterzy”.

Wszystko to oznacza, że dla reniferów powoli zaczyna brakować miejsca. Zaś jeśli plany władz wejdą w życie, może im również zacząć brakować czasu.

dodaj komentarz

zaloguj się, aby dodawać komentarze pod własnym nickiem.

komentarze

Najwyżej ocenione

 • więcej
  Żona przyłapała męża z PSEM. To c...
  więcej
 • więcej
  Ten KOT czekał na PSA 10 dni. Kie...
  więcej
 • więcej
  Ten husky znalazł maleńkiego umie...
  więcej
 • więcej
  Dla zabawy zafarbowali kota na fi...
  więcej
 • więcej
  Agresywny kot zaatakował 7 pit bu...
  więcej
 • więcej
  Znaleźli szczeniaka z gnijącą skó...
  więcej
 • więcej
  Rannego psa zrzucili łopatą z sam...
  więcej
 • więcej
  Tego owczarka niemieckiego przywi...
  więcej
 • więcej
  Szokujące. Pies wygrzebał ze śmie...
  więcej

Ciaaaasteczkaaaaa!

FunZoo.pl używa ciasteczek,
które są ulubionym przysmakiem każdego zwierzaka.
Dowiedz się więcej.

x