Zaskakujące odkrycie. Koty uwielbiają spędzać czas z ludźmi bardziej niż człowiek z nimi!

Oceń:
18.05.2017 FunZoo.pl Kochamy Psy, Koty i wszystkie inne zwierzęta

Koty mogą lubić interakcję z człowiekiem znacznie bardziej niż się powszechnie sądzi – sugerują wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Oregon State University i Monmouth University w USA.

Badacze opisują w piśmie „Behavioral Processes” eksperyment przeprowadzony na dwóch grupach kotów: mieszkających z ludźmi oraz w schronisku. Każda z grup liczyła po 19 osobników.

Celem badania była ocena, do jakiego stopnia różne rzeczy są dla kotów atrakcyjne i stymulujące. Każde ze zwierząt było izolowane od innych przez 2,5 godziny, następnie zaś dostawało do wyboru trzy rzeczy wybrane z czterech możliwych kategorii: jedzenie, zabawka, stymulacja zapachem oraz interakcja z człowiekiem. Poziom zainteresowania każdą rzeczą był mierzony w oparciu o kolejność, w jakiej koty do nich podchodziły oraz czas, jaki przy nich spędzały.

Pomiędzy preferencjami indywidualnych kotów występowały duże różnice – nie miały one jednak związku z miejscem, w którym zwierzęta żyły. Ponad połowa kotów najchętniej jednak wybierała interakcję z człowiekiem. Spędzanie czasu z ludźmi było wybierane nawet kiedy alternatywę stanowiło jedzenie; interakcja z człowiekiem zajmowała kotom średnio 65 proc. czasu trwania badania.

Sugeruje to, że koty lubią spędzać czas z ludźmi, niezależnie od tego, jak się przy nich zachowują – tłumaczą naukowcy. Dodają przy tym, że koty są najprawdopodobniej po prostu niezrozumiane. Z kolei przekonanie, że nie garną się do kontaktów z człowiekiem, wynika przede wszystkim z braku wiedzy na temat tego, jaki rodzaj stymulacji jest dla kotów najbardziej atrakcyjny.

Źródłowww.naukawpolsce.pap.pl

dodaj komentarz

zaloguj się, aby dodawać komentarze pod własnym nickiem.

komentarze

Najwyżej ocenione

 • więcej
  Wrzucili owieczkę do oceanu i pat...
  więcej
 • więcej
  Z całych sił rzucili nowo narodzo...
  więcej
 • więcej
  Ludzie podpalili słonie bo stały...
  więcej
 • więcej
  Kiedy mężczyzna zawołał tego małe...
  więcej
 • więcej
  Tego KONIA znaleziono w opłakanym...
  więcej
 • więcej
  PIES POŁAMAŁ dwie przednie łapy....
  więcej
 • więcej
  Ten pies leżał na stercie śmieci....
  więcej
 • więcej
  Mały GOLDEN RETRIEVER próbuje POM...
  więcej
 • więcej
  PIES nakrywa DZIECKO kocykiem i d...
  więcej

Ciaaaasteczkaaaaa!

FunZoo.pl używa ciasteczek,
które są ulubionym przysmakiem każdego zwierzaka.
Dowiedz się więcej.

x